On the evening of the 40th Olivier Awards, Judi Dench won her eighth award making her the most awarded actor in the history of the Oliviers.
She won the award for Best Actress in a Supporting Role for The Winter's Tale. Elsewhere, adapted from the British film, Kinky Boots with music by Cyndi Lauper, took home Best Musical as one of its three awards. Gypsy led the list with four wins including Best Musical Revival and Best Actress in a Musical for Imelda Staunton.
Oddly, Oresteia won the award for Best Director but not a single other.
The theatre that took home the most awards was the National Theatre with four awards including Best Actress and Best Actor in a Supporting Role. Here's the full list of nominees and winners!
Best New Musical
WINNER: Kinky Boots at Adelphi Theatre
Bend It Like Beckham at Phoenix Theatre
In The Heights at King's Cross Theatre
Mrs Henderson Presents at Noel Coward Theatre
Best Musical Revival
WINNER: Gypsy at Savoy Theatre
Bugsy Malone at Lyric Hammersmith
Guys and Dolls at Savoy Theatre
Seven Brides For Seven Brothers at Regent's Park Open Air Theatre
Best Actor in a Musical
WINNER: Matt Henry for Kinky Boots at Adelphi Theatre
Ian Bartholomew for
Mrs Henderson Presents at Noel Coward Theatre
Killian Donnelly for
Kinky Boots at Adelphi Theatre
David Haig for
Guys and Dolls at Savoy Theatre
Jamie Parker for
Guys and Dolls at Savoy Theatre
Best Actress in a Musical
WINNER: Imelda Staunton for Gypsy at Savoy Theatre
Tracie Bennett for
Mrs Henderson Presents at Noel Coward Theatre
Natalie Dew for
Bend It Like Beckham at Phoenix Theatre
Laura Pitt-Pulford for
Seven Brides For Seven Brothers at Regent's Park Open Air Theatre
Sophie Thompson for
Guys and Dolls at Savoy Theatre
Best Actor in a Supporting Role in a Musical
WINNER: David Bedella for In The Heights at King's Cross Theatre
Dan Burton for
Gypsy at Savoy Theatre
Peter Davison for
Gypsy at Savoy Theatre
Gavin Spokes for
Guys and Dolls at Savoy Theatre
Best Actress in a Supporting Role in a Musical
WINNER: Lara Pulver for Gypsy at Savoy Theatre
Preeya Kalidas for
Bend It Like Beckham at Phoenix Theatre
Amy Lennox for
Kinky Boots at Adelphi Theatre
Emma Williams for
Mrs Henderson Presents at Noël Coward Theatre
Best New Play
WINNER: Hangmen at Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court and Wyndham's Theatre
Farinelli And The King at Duke of York's Theatre
The Father at Wyndham's Theatre
People, Places And Things at National Theatre, Dorfman
Best Actor
WINNER: Kenneth Cranham for The Father at Wyndham's Theatre
Kenneth Branagh for
The Winter's Tale at Garrick Theatre
Benedict Cumberbatch for
Hamlet at Barbican Theatre
Adrian Lester for
Red Velvet at Garrick Theatre
Mark Rylance for
Farinelli and the King at Duke of York's Theatre
Best Actress
WINNER: Denise Gough for People, Places And Things at National Theatre, Dorfman
Gemma Arterton for
Nell Gwynn at Apollo Theatre
Nicole Kidman for
Photograph 51 at Noël Coward Theatre
Janet McTeer for
Les Liaisons Dangereuses at Donmar Warehouse
Lia Williams for
Oresteia at Almeida Theatre
Best Actor in a Supporting Role
WINNER: Mark Gatiss for Three Days In The Country at National Theatre, Lyttelton
Michael Pennington for
The Winter's Tale at Garrick Theatre
Tom Sturridge for
American Buffalo at Wyndham's Theatre
David Suchet for
The Importance Of Being Earnest at Vaudeville Theatre
Best Actress in a Supporting Role
WINNER: Judi Dench for The Winter's Tale at Garrick Theatre
Michele Dotrice for
Nell Gwynn at Apollo Theatre
Melody Grove for
Farinelli And The King at Duke of York's Theatre
Catherine Steadman for
Oppenheimer at Vaudeville Theatre
Best Revival
WINNER: Ma Rainey's Black Bottom at National Theatre, Lyttelton
Hamlet at Barbican Theatre
Les Liaisons Dangereuses at Donmar Warehouse
The Winter's Tale at Garrick Theatre
Best New Comedy
WINNER: Nell Gwynn at Apollo Theatre
A Christmas Carol at Noël Coward Theatre
Hand To God at Vaudeville Theatre
Peter Pan Goes Wrong at Apollo Theatre
Best Director
WINNER: Robert Icke for Oresteia at Almeida Theatre
Rob Ashford and Kenneth Branagh for
The Winter's Tale at Garrick Theatre
Matthew Dunster for
Hangmen at Jerwood Theatre Downstairs at Royal Court and Wyndham's Theatre
Jonathan Kent for
Gypsy at Savoy Theatre
Best Entertainment and Family
WINNER: Showstopper! The Improvised Musical at Apollo Theatre
Alice's Adventures Underground at The Vaults
Dr. Seuss's
The Lorax at The Old Vic
I Want My Hat Back at National Theatre, Temporary Theatre
Peter Pan at Regent's Park Open Air Theatre
Outstanding Achievement in an Affiliate Theatre
WINNER: Pat Kinevane and Fishamble for Silent at Soho Theatre
Barbarians at The Clare, Young Vic
Phil Dunster for his role in
Pink Mist at Bush Theatre
Violence And Son at Jerwood Theatre Upstairs at the Royal Court
Best Theatre Choreographer
WINNER: Drew McOnie for In The Heights at King's Cross Theatre
Carlos Acosta and Andrew Wright for
Guys and Dolls at Savoy Theatre
Stephen Mear for
Gypsy at Savoy Theatre
Jerry Mitchell for
Kinky Boots at Adelphi Theatre
Outstanding Achievement in Music
WINNER: In The Heights – Music and Lyrics by Lin-Manuel Miranda at King's Cross Theatre
Bend It Like Beckham – Music by Howard Goodall, Lyrics by Charles Hart and Orchestrations by Howard Goodall and Kuljit Bhamra at Phoenix Theatre
Farinelli And The King – Claire van Kampen for Musical Arrangements, the Musicians and Iestyn Davies and the Singers who alternated the singing role of Farinelli at Duke of York's Theatre
Kinky Boots – Music and Lyrics by Cyndi Lauper, Music Supervision, Arrangements and Orchestrations by Stephen Oremus at Adelphi Theatre
Best Lighting Design
WINNER: Mark Henderson for Gypsy at Savoy Theatre
Neil Austin for
The Winter's Tale at Garrick Theatre
Natasha Chivers for
Oresteia at Almeida Theatre
James Farncombe for
People, Places And Things at National Theatre, Dorfman
Best Sound Design
WINNER: Tom Gibbons for People, Places And Things at National Theatre, Dorfman
George Dennis for
The Homecoming at Trafalgar Studios 1
Christopher Shutt for
The Father at Wyndham's Theatre
Christopher Shutt for
Hamlet at Barbican Theatre
Best Costume Design
WINNER: Gregg Barnes for Kinky Boots at Adelphi Theatre
Hugh Durrant for
Nell Gwynn at Apollo Theatre
Jonathan Fensom for
Farinelli And The King at Duke of York's Theatre
Katrina Lindsay for
Bend It Like Beckham at Phoenix Theatre
Best Set Design
WINNER: Anna Fleischle for Hangmen at Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court and Wyndham's Theatre
Hildegard Bechtler for
Oresteia at Almeida Theatre
Es Devlin for
Hamlet at Barbican Theatre
Jonathan Fensom for
Farinelli And The King at Duke of York's Theatre
Best New Opera Production
WINNER: Cavalleria Rusticana/Pagliacci at Royal Opera House
The Force Of Destiny at London Coliseum
Morgen Und Abend at Royal Opera House
Outstanding Achievement in Opera
WINNER: English National Opera Chorus and Orchestra for The Force Of Destiny,Lady Macbeth Of Mtsensk and The Queen Of Spades at London Coliseum
Felicity Palmer for
The Queen Of Spades at London Coliseum
Sir Antonio Pappano for his conducting of
Cavalleria Rusticana/Pagliacci, Guillaume Tell and Król Roger at Royal Opera House
Tamara Wilson for
The Force Of Destiny at London Coliseum
Best New Dance Production
WINNER: Woolf Works by Wayne McGregor at Royal Opera House
He Who Falls (Celui Qui Tombe) by Compagnie Yoann Bourgeois at the Barbican
Romeo Et Juliette by Les Ballets de Monte Carlo at London Coliseum
Outstanding Achievement in Dance
WINNER: Alessandra Ferri for her performances in Chéri and Woolf Works at Royal Opera House
Javier De Frutos for his choreography of
Anatomy Of A Passing Cloud at the Linbury Studio Theatre, Royal Opera House
Sasha Waltz for her choreography of
Sacre at Sadler's Wells
Image courtesy of Flickr/SeanJamesCameron
0 Comments